Rok szkolny 2017/2018

W dniu 15 listopada dzieci z grupy III odwiedziły seniorów w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas Kielecka przy ul. Urzędniczej 16A. Dzieci ubrane w jesienne kolory przedstawiły montaż słowno muzyczny. Seniorzy nagrodzili ich gromkimi brawami, a u niektórych było widać łzy wzruszenia. Po występach był czas na wspólne zabawy stolikowe i rozmowy. Dzieciom podobały się zwierzęta (królik i żółw wodny), które na co dzień umilają pobyt pensjonariuszy.

"- Kto ty jesteś? - Polak mały..." 10 listopada, dzień przed naszym wieklim świętem narodowym, dzieciaki z gupy V ochodziły Narodowe Święto Niepodległości. Odśpiewaliśmy hymn i omówiliśmy symbole naszej pięknej ojczyzny. Dzieciaki zostały obdarowane pięknymi biało-czerwonymi kotylionami, a na koniec wszyscy razem zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcia.

9 listopada 2017 roku grupa III i IV wybrała się do Teatru Lalki i Aktora ,, Kubuś” na spektakl „Amelka, Bóbr i Król na dachu”. Bajka autorstwa Tankreda Dorsta to przezabawna historia o przyjaźni, miłości i poznawaniu świata. Choć tytułowej bohaterki nie omijają troski i trudności, nie brak tu nadziei, optymizmu oraz oczywiście pozytywnego finału, w którym dobro wygrywa ze złem. Postaci w tej opowieści są niezwykle barwne i wyraziste, pełne ciepłego humoru. Ich przygody toczą się dynamicznie, często wręcz komediowo, ale bajka o Amelce jest nie tylko dowcipna. To opowieść mądra i pouczająca. Tego dnia grupa III i IV miały okazję również zwiedzić Rynek Kielecki.

We wtorek, 7 listopada przedszkolaki z okazji Dnia Postaci z Bajek odwiedziły Aptekę Wyobraźni. Podczas zajęć pt. "Bajki retro" miały możliwość poznania specyfiki sprzętu jakim jest projektor oraz obejrzeć stare baśnie i bajki oraz wiersze wyświetlane za jego pomocą. Na zakończenie dzieci kolorowały jedną z postaci z bajek oraz bawiły się wspólnie w zamku.

Z okazji zbliżającego się Święta Odzyskania Niepodległości, 9 listopada, przedszkolaki z grupy I i II wysłuchały patriotycznego koncertu o tytule zaczerpniętym z pierwszych słów „Katechizmu polskiego dziecka” napisanego przez Władysława Bełzę: „ Kto ty jesteś? Polak mały”. Były legionowe pieśni i patriotyczne utwory nawiązujące do czasów, w których po latach zniewolenia, rodziła się polska niepodległość. Dzieci poznały również polskie tańce narodowe takie jak: mazurek, polonez i kujawiak. Wszystko to działo się przy akompaniamencie fortepianu, trąbki oraz śpiewie artystów kieleckiej filharmonii.

Już po raz drugi w tym roku szkolnym wybraliśmy się na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Narodowego mieszczącego się w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania pięknych pomieszczeń znajdujących się w pałacu a potem przystąpiliśmy do zabawy w drukarzy. Na początku warsztatów dowiedzieliśmy się jak wygląda miejsce pracy grafika tradycyjnego a jak grafika komputerowego, co to jest matryca w grafice i jak się ją wykonuje oraz czym różni się wydruk od odbitki. Poznaliśmy narzędzia i materiały stosowane przez grafika: m.in prasę drukarską i farbę drukarską. Na koniec zajęć każdy z nas wykonał matrycę metodą kolażu oraz wydrukował własną grafikę na poszewce poduszki, którą potem mógł zabrać do domu.

Dzieci z grupy II zapaliły znicze na pomniku upamiętniającym egzekucję dziesięciu polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.

Dnia 31 października w przedszkolu miał miejsce spektakl pt. ,,Przygody wesołego Psiuńcia". Dzieci z zainteresowaniem oglądały przygody pieska Psiuńcia, który bardzo chciał znaleźć przyjaciela. Zaprzyjaźnił się z małym Misiem i znalazł swój wymarzony domek w rodzinie Misiów.

"My jesteśmy straszne stwory, bardzo groźne z nas upiory. Jeśli nie chcesz się nas bać, musisz nam cukierka dać"- pod takim hasłem 31 października odbyła się zabawa w grupie IV z okazji święta Halloween. Były tańce, malowanie na balonie i mnóstwo zabawy podczas balu. Przedszkolaki dowiedziały się, jak obchodzą to święto zagranicą oraz nauczyły się piosenki po angielsku ,, Knock Knock, Trick Or Treat...” Dzieci również odwiedziły inne grupy oraz osoby pracujące w szkole i poczęstowały ,,Paluchem Wiedźmy”. To był dzień pełen wrażeń!!! Dziękujemy rodzicom za zorganizowanie poczęstunku oraz przebrań dla dzieci na Halloween.

Ostatniego dnia października w naszej grupie pojawiły się halloweenowe symbole. Nasza pani opowiedziała nam, co to za święto i z jakiego kraju pochodzi. Dowiedzieliśmy się również, że jest to zwyczaj związany z maskaradą. Zwyczaj ten w naszym kraju stał się modny od kilku lat. Potem podziwialiśmy „roześmianą” dynię i patrzyliśmy jak przez wydrążone w niej otwory wydobywa się światło płonącej świeczki. Na koniec zrobiło się jeszcze bardziej wesoło a zarazem „strasznie”, kiedy nasze panie ozdobiły nam twarze w wymyślone przez nas halloweenowe ozdoby. Były też wspólne, pamiątkowe zdjęcia.

Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach o zwierzętach domowych. Opowiadały o swoich pupilach, sposobie opiekowania się nimi, naśladowały ich ruchy i głosy. Ciekawym uzupełnieniem zajęć było spotkanie z dwuletnią Lalą, labradorem który uczestniczy w dogoterapii z dziećmi. Dziadziuś Jeremiego opowiadał, w jaki sposób porozumiewać się z psem, pokazał jego reakcje na komendy, mówił o konieczności wychodzenia z psem na spacer a Lala z przyjemnością pozowała do zdjęć z dziećmi.

W dniu 25 października dzieci udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Karczówkowskiej 20. Podczas wycieczki dzieci miały utrwalane przestrzeganie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Na zajęciach bibliotecznych Pani Małgosia zapoznała dzieci z kulturą starożytnego Egiptu. Dzieci uważnie słuchały, a następnie rozwiązywały ilustrowane zagadki na podstawie książki „Bolek i Lolek – Piramidalna Przygoda”.

Dzisiaj, czyli 25 października odwiedził nas niespodziewany gość. Niespodzianka była tym większa, że miał on cztery łapki, puszysty ogonek i zabawny pyszczek a przy tym cieszył się z wizyty u nas nie mniej niż my. Tym gościem był Timo, mały piesek rasy york. Jego pani opowiedziała nam jak należy się opiekować pieskiem żeby był szczęśliwy i zdrowy. Z zainteresowaniem słuchaliśmy też jak należy się z nim bawić żeby nie zrobić mu krzywdy. Timo pochwalił się nam jak pięknie aportuje i słucha swojej pani. A potem mogliśmy go pogłaskać i zrobić sobie wspólne zdjęcie.

24 października 2017 roku, grupa IV wybrała się do Muzeum Historii Kielc na zajęcia pt. ,, Historia miasta dla najmłodszych”. Podczas zajęć dzieci poznały dzieje Kielc od czasów najdawniejszych do współczesnych. Dowiedziały się o historii miasta oraz ludziach, którzy byli z nim związani. Podczas zwiedzania wystawy zobaczyli pamiątki z życia codziennego mieszkańców miasta.

23 października, na prośbę naszej pani, przynieśliśmy do przedszkola pluszowe psy i koty. W tym dniu bohaterami zajęć byli czworonożni przyjaciele. Mieliśmy okazję opowiedzieć o naszych prawdziwych przyjaciołach pozostawionych w domu. Niektórzy przynieśli ich zdjęcia abyśmy wszyscy mogli zobaczyć jak wyglądają. Na koniec zajęć ozdabialiśmy maskę kota. Ułożyliśmy również pocięty obrazek przedstawiający małego kotka.

W piątek 20 października 2017 roku, grupa IV wybrała się do Muzeum Narodowego w Kielcach na warsztaty pt. "Budujemy pałac". Przedszkolaki zwiedzili dziedziniec główny Pałacu oraz boczne skrzydła. Swoje obserwacje i informacje zdobyte podczas spaceru wykorzystali podczas warsztatów plastycznych.

Dnia 20.10.2017 r. w Grupie I i II odbyły się bardzo ciekawe zajęcia z kodowania przy użyciu robotów ,,Ozobotów”, które poprowadził Pan Tomasz Gil z EDU SENSE. Najpierw dzieci kolorowały jesienne obrazki. Następnie miały okazję obserwować jak roboty ,,Ozoboty” poruszają się po wyznaczonych trasach i świecą na kolory, którymi dzieci ozdabiały obrazki. Na koniec zajęć każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom.

Przedszkolaki z grupy IV szukały oznak jesieni w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica w Kielcach. Oprócz spaceru i oglądania znajdujących się tam zabytków, dzieci miały czas na zabawę w parku.

W dniu 16 października dzieci z Grupy V odwiedziły świetlicę w Szkole Podstawowej nr 7 przy ul. Zimnej. Poznały jej specyfikę i funkcjonowanie. Wspólnie bawiły się z przebywającymi tam uczniami. Były zafascynowane nowymi zabawkami, grami oraz znajdującymi się tam książkami.

16 października nasze przedszkolaki odwiedził objazdowy teatr z Nowego Sącza z bajką pt.: „ Wielkie sprawy małej żaby”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały przygody małej Żaby i jej przyjaciół: Krokodyla, Smoka Zygmunta, Smoka Antoniego i Wincentego oraz Lekkoducha. Podczas spotkania dowiedziały się, że należy: dbać o przyrodę, dobrze traktować przyjaciół oraz szanować wszystkich nawet wtedy, kiedy różnią się od nas osobowością lub wyglądem.

Złota polska jesień trwa. Przedszkolaki wykorzystują więc aktywnie czas i często chodzą na wycieczki. Tym razem dzieci udały się do rezerwatu przyrody na Karczówce. Znaczącym walorem rezerwatu jest ukształtowanie terenu, sosnowy las, sąsiedztwo zabytkowych zabudowań klasztornych oraz polana widokowa, z której dzieci podziwiały panoramę Kielc. Oddychając świeżym powietrzem przedszkolaki pokonywały tory przeszkód, zbierały tworzywo przyrodnicze oraz ćwiczyły rzuty do celu.

13 października 2017 roku z okazji dnia Ratownictwa Medycznego, grupa IV gościła ratownika medycznego. Przedszkolaki zaprosiły również na spotkanie swoich starszych kolegów z klasy I ze Szkoły Podstawowej. Większość z nich to absolwenci naszego przedszkola. Pan Ratownik nauczył dzieci, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Każde chętne dziecko mogło wykonać resuscytację na fantomie. Grupa IV przygotowały niespodziankę dla pana ratownika, zaśpiewały piosenkę oraz wręczyły podziękowanie i swoje rysunki, które przedstawiały karetkę pogotowia. Na koniec spotkania dzieci otrzymały słodki poczęstunek. Dziękujemy Panu Rafałowi, tacie Lenki za zorganizowanie spotkania.

W dniu 12 października 2017 roku grupa IV wybrała się do Centrum Nauki „Leonarda da Vinci”. Podczas wizyty przedszkolaki zwiedziły wystawę oraz uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych pt. „Przeciwieństwa się przyciągają”. Dzieci poznały niezwykłe właściwości magnesów zarówno tych podkowiastych, prostokątnych, jak i neodymowych. Wykonały proste doświadczenia angażujące ich zmysły. Z pomocą m.in. opiłków żelaza, zbadały kształt linii pola magnetycznego. Sprawdziły, które materiały i w jaki sposób reagują na zewnętrzne pole magnetyczne oraz dowiedziały się, na czym polega zjawisko lewitacji magnetycznej. To był zdecydowanie dzień pełen wrażeń!

W październiku świętowaliśmy „Urodziny Marchewki”. Z tej właśnie okazji w naszej sali zrobiło się „marchewkowo” gdyż wszyscy przyszliśmy ubrani na kolor pomarańczowy. Na urodziny marchewki przybyły również „świerzaki”- warzywne pluszaki. Wybraliśmy także marchewkowego króla i królową a w sali szukaliśmy ukrytych w marchewek i braliśmy udział w quizie warzywnym. Tańczyliśmy przy dźwiękach wesołych piosenek. Potem kolorowaliśmy ogromne kontury marchewki i delektowaliśmy się smakiem tych zdrowych i wartościowych warzyw.

11 października dzieci z Grupy V odwiedziły Muzeum Historii Kielc. Przedszkolaki wzięły udział w lekcji pt. „Legendy związane z Kielcami” podczas, której usłyszały baśniowe początki Kielc oraz dowiedziały się skąd pochodzi nazwa miasta. Natomiast zwiedzając wystawę przeniosły się w czasie. Dzieci poznały przedmioty codziennego użytku z dzieciństwa swoich dziadków, m.in. żelazko z duszą oraz na węgiel, pralkę „Franie”, maszynę do szycia „Singer”, krzesło Dentysty, wystrój łazienki z czasów PRL-u, prototyp gitary elektrycznej oraz ubiory tamtych lat. Ach co to były za czasy !!!

11 października zwiedzaliśmy wystawę pt.: „Kapelusze z głów” zorganizowaną w Pałacu Biskupów Krakowskich. Podczas oglądania wystawy mogliśmy poznać różne nakrycia głowy, jakie noszone były od połowy XIX wieku aż o czasów współczesnych. Mogliśmy również pobawić się w „przebierankę” i poprzymierzać niektóre z nich. Było zabawnie i śmiesznie, kiedy pojawiały się na naszych głowach kolorowe kapelusze z dużym lub małym rondem albo z kwiatkiem czy piórkiem. Potem wykazywaliśmy się swoimi umiejętnościami twórczymi na warsztatach plastycznych, podczas których ozdabialiśmy „smerfetne” czapki kolorowymi guzikami. Czapki te ozdobiły nasze głowy podczas drogi powrotnej do przedszkola.

W dniu 10 października przedszkolaki z Grupy V obchodziły Dzień Drzewa. Podczas wspólnej zabawy dowiedziały się dlaczego warto dbać o drzewa oraz jak ważne są one dla naszej planety. Na koniec zajęć dzieci wspólnie założyły hodowlę roślin, m.in. fasoli, cebuli, rzodkiewki, łubinu, jęczmienia oraz gorczycy. Przez następne tygodnie będą codzienne dbały o hodowlę roślin poprzez ich podlewanie.

W Światowym Dniu Drzewa przypadającym 10 października przedszkolaki wybrały się na spacer. Podziwiając jesienny koloryt uczyły się doceniać przyrodę, szanować drzewa, dzielić je na iglaste i liściaste oraz rozpoznawać niektóre gatunki. W ten sposób dzieci w otoczeniu przyrody nabywały wiedzy o znaczeniu drzew dla ekologii.

W dniu 09 października przedszkolaki z Grupy V miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach gimnastycznych zorganizowanych przez Pana Jacka Osmana. Dzieci na sali gimnastycznej wykonywały ćwiczenia rozciągające, wspinały się na drabinki a także pokonywały tor przeszkód. Wszystkie dzieci były zachwycone i wróciły do przedszkola zmęczone ale szczęśliwe.

W przedszkolu odbył się konkurs plastyczny na najciekawszy szal dla Pani Jesieni. Dzieci z grupy I i II wzięły udział w weewnątrzprzedszkolnym konkursie wraz z dziećmi z przedszkola nr 29. Każda z grup z zapałem przystąpiła do zadania. Dzieci z grupy II do wykonania szala wykorzystały dary jesieni takie jak: liście, jarzębinę, korę, żołędzie, szyszki i kasztany. Maluszki zaś udekorowały szal farbami w jesiennych kolorach. Z radością informujemy, że Grupa II zdobyła wyróżnienie za Oryginalny Pomysł Pracy w kategorii wiekowej Czterolatki. Dzieci z grupy I zajęły 1 miejsce w kategorii wiekowej Trzylatki. Gratulacje !!

Z okazji Dnia Uśmiechu w piątek, 6 października, odwiedzili nas uczniowie z klasy 3 ze Szkoły Podstawowej. Wreczyli nam piękne ordery uśmiechu, a dzieci z grupy V w podziękowaniu zaprosili wszystkich uczniów do wspólnych zabaw ruchowych przy rytmicznych piosenkach.

6 października 2017 r. z okazji „ Dnia Uśmiechu” odwiedzili nas uczniowie wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej. Mimo pochmurnej pogody na każdej buzi pojawił się uśmiech po wręczeniu przez uczniów orderów uśmiechu. Przedszkolaki podziękowały im za miłą niespodziankę.

4 października dzieciaki z grupy V obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji, tego dnia razem z przedszkolakami przyszły do nas najróżniejsze pluszowe zwierzęta, które towarzyszyły nam przy wspólnych zabawach, rozmowach o zwierzętach, zagadkach i piosenkach.

4 października przedszkolaki z grup l i ll wzięły udział w koncercie muzycznym zatytuowanym "Jesienne jarmarki".Dzieci miały okazję zapoznać się z wyglądem,budową i brzmieniem skrzypiec,altówki oraz wiolonczeli,wysluchać utworów A.Vivaldiego oraz wspolnie pomuzykować naśladując odglosy szeleszczących liści,padającego deszczu i szumiącego wiatru.

W dniu 2 października dzieci z grupy III wybrały się na wycieczkę do „Warzywniaka” przy ul. Słonecznej. Dzieci dobrze znają hasło „Jedz owoce i warzywa – będziesz zdrowy, tak jak ryba!”. Przedszkolaki przyglądały się pracy ekspedientki oraz towarom na półkach. Oglądały i nazywały owoce, wskazywały te, które rosną u nas oraz owoce egzotyczne. Po wspólnej naradzie postanowiły kupić owoce do ćwiczeń w przedszkolu. Wybrały jabłka, gruszkę oraz śliwki powtarzając rymowankę: „Witaminki, witaminki, dla chłopaka i dziewczynki”.

SPORT TO ZDROWIE !!! Każdy przedszkolak o tym wie ale , ile trzeba wylać potu aby osiągnąć sukces w sporcie , każdy mógł przekonać się w dniu 2 października podczas zajęć z trenerem gimnastyki sportowej , tatą Bogusi . Pan Osman wraz ze swoim pomocnikiem klownem Patrykiem poprowadzili zajęcia - prawdziwy trening ogólnorozwojowy dla dzieci na profesjonalnym sprzęcie . Była tam ogromna trampolina , materace i różne piankowe tory przeszkód oraz drabinki . Przedszkolacy z gr. IV sprostali jednak wymaganiom , bardzo dzielnie wykonywali wszystkie zadania i pokazali , że są wysportowani . W naszej grupie wszyscy mają dobrą kondycję i po godzinnym treningu wcale nie chcieli wracać do przedszkola , tak im się tu podobało. Na pożegnanie obiecali , że zabiorą tutaj swoich rodziców i przyjdą razem z nimi na trening.

W ostatnich dniach słoneczna aura sprzyjała zabawom i spacerom na świeżym powietrzu. My, przedszkolaki z grupy II wykorzystujemy każdą wolną chwilę na takie właśnie spędzanie czasu. Dziś odwiedziliśmy ogródki działkowe w naszej okolicy. Tam podziwialiśmy „dary jesieni”. W drodze powrotnej przeszliśmy przez pobliski park urzeczeni mieniącymi się w blasku słońca barwami jesieni. Zebraliśmy tam kolorowe liście, szyszki oraz gałązki jarzębiny i kaliny, które potem wykorzystaliśmy we wspólnej pracy na konkurs plastyczny. Nie zabrakło też czasu, aby wesoło zabawić się na zjeżdżalniach, huśtawkach i drabinkach. Ten piękny, jesienny dzień upamiętniliśmy na wspólnych fotografiach.

29.09.2017 w grupie V ochodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki z olbrzymią przyjemnością wreczyły chłopcom piękne prezenty. Po rozdaniu upominków dzieci częstowały się cukierkami. Na wszstkich twarzach zagościły piękne uśmiechy.

W dniu 29 września dziewczynki zrobiły chłopcom niespodziankę. Złożyły im życzenia, zaśpiewały dla nich i zagrały na instrumentach muzycznych oraz wręczyły słodki upominek. Dziś każdy chłopiec w naszej grupie czuł się jak król. Po imprezie w sali dzieci wesoło bawiły się na placu zabaw.

„ Buzia Twoja uśmiechnięta, w dniu radosnym Twego święta. Przyjmij proszę me życzenia, niech się spełnią Twe marzenia. Ważna dzisiaj data taka, bo to przecież Dzień Chłopaka! ” Tak płynęły życzenia od dziewczynek dla chłopaków z grupy IV. Z okazji Dnia Chłopaka wspólnie wybraliśmy się do kina „Helios” na bajkę pt. „ Lego Ninjago”. Bajka charakteryzowała się dużym poczuciem humoru, jak również towarzyszyło jej wiele wzruszających scen. Oparta na bardzo ważnym morale, że warto pomagać ludziom i wierzyć w nich. Chłopaki i dziewczynki z grupy IV byli bardzo zadowoleni z wyjazdu do kina. Piękna pogoda i uśmiechy na twarzy towarzyszyły każdemu tego dnia.

W pogodny, jesienny dzień dzieci wybrały się do parku. Przedszkolaki spacerowały alejkami, zbierały jesienne skarby i tworzyły z nich kompozycje, obserwowały rośliny i zwierzęta, głaskały wybrane drzewa i przytulały się do nich. Na spotkanie dzieciom z drzewa zeskoczyła wiewiórka Ruda Kitka, a park, w jesienne kolory ubrany, pożegnał dzieci barwną tęczą nad stawem.

W dniu 27 września wybraliśmy się na stadion Korony Kielce .Z bliska mogliśmy zobaczyć piękne boisko naszej drużyny piłkarskiej . Z zachwytem zwiedzaliśmy zaplecze stadionu , widzieliśmy , gdzie podczas meczu przebierają się zawodnicy , a potem wyszliśmy na piękną , wykoszoną murawę boiska .Tam widzieliśmy , jak panowie z obsługi dbają o ten piękny trawnik i jak go koszą specjalną maszyną .Tam też nie wolno nam było wejść ,aby nie uszkodzić trawnika. Mogliśmy jeszcze usiąść ,jak prawdziwi kibice na krzesełkach widowni . Bardzo nam się podobała dzisiejsza wycieczka i na pewno przyjdziemy tu z rodzicami na prawdziwy mecz.

26 września grupa I wybrała się na spacer w pobliżu przedszkola. Maluszki obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie. Po spacerze wybraliśmy się z dziećmi na plac przedszkolny. Dzieci świetnie bawiły się w piaskownicy.

W tym roku trochę inaczej niż zwykle świętowaliśmy Dzień naszych Chłopców. Było „na słodko”, ale nie tylko w konsumpcji. Pojechaliśmy, bowiem do Manufaktury Karmelu gdzie mogliśmy zobaczyć na własne oczy jak „rodzą się” kolorowe lizaki i cukierki. Bardzo zainteresowało nas powstawanie kolorowej karmelowej masy do produkcji smakołyków. Niektórzy odcisnęli nawet swoje nosy na szybie oddzielającej robocze stoły od sali. W kulminacyjnej części naszego pobytu w Manufakturze Karmelu było własnoręczne wykonywanie swoich lizaków. Na koniec spotkania wszyscy otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy i słodkie smakołyki.

 

"KTO TY JESTEŚ ? POLAK MAŁY...." !!! Na pytanie z wiersza W. Bełzy udzieliły odpowiedzi dzieci z grupy IV .W dniu 27 września przedszkolaki odwiedziły Bibliotekę Wojewódzką , aby wziąć udział w zajęciach edukacyjnych z patriotyzmu .Dzieci wysłuchały wiersza z zainteresowaniem , a niektóre z nich pochwaliły się , że znają go świetnie . Dzieci utrwaliły sobie barwy narodowe , godło Polski , oraz wykazały się znajomością hymnu . Podczas podróży po kraju, odwiedziliśmy miasta położone wzdłuż rzeki Wisły : Kraków, Warszawę , Toruń i dotarliśmy do naszego morza Bałtyku. Na zakończenie zajęć dzieci podzielone na dwie grupy ułożyły puzzle z białym orłem .Wspólne zabawy bardzo podobały się przedszkolakom i po powrocie do przedszkola każdy pokolorował flagę Polski.

22 września do przedszkolaków z grupy III zawitała Pani Jesień. Dzieci ubrane w jesienne kolory przywitały gościa śpiewem, grą na instrumentach muzycznych oraz tańcem twórczym z liściem przy utworze „Jesień” A.Vivaldiego z cyklu „Cztery Pory Roku”. W prezencie jesień pozostawiła dary, z których dzieci samodzielnie wykonały jesienną kompozycję z wrzosem, od którego wywodzi się nazwa bieżącego miesiąca, będącego początkiem jesieni. Dzieci przyniosły także kasztany, liście, żołędzie, jarzębinę i dynię, z których powstał kącik przyrody.

"Za co lubimy Jesień? Za słodkie jeżyny w lesie, Za nitki babiego lata, Jarzębin czerwonych kiście, Żołędzie, szyszki, kasztany, Za rdzawe i złote liście". W piątek 22 września dzieci z grupy IV przywitały Jesień. Mimo brzydkiej pogody, przedszkolaki wcale się nie nudziły. Najpierw sprawdziły, co w ,,zaczarowanej” torbie przyniosła Pani Jesień, następnie wspólnie uczestniczyły w zabawie ruchowej „Szumi wiatr’’, odbyły się także wyścigi z kasztanem na łyżce. Dzieci dobrze wiedzą, jak dbać o nasze środowisko, dlatego zostały strażnikami przyrody i otrzymały legitymacje członkowskie LOP. Nie zabrakło również matematyki, przedszkolaki z grupy IV świetnie poradziły sobie z „Jesiennymi rachunkami”. Na koniec wykonały prace plastyczną, która zdobi naszą sale. To był dzień pełen wrażeń!!!

Jesień w tym roku jakby się pospieszyła. Poprzez słoty i deszcz za oknem przygotowywała nas od kilku dni do pożegnania lata. I choć zrobił się smutno, bo beztroskie zabawy w piaskownicy w gorących promieniach słońca stały się już wspomnieniem to my, przedszkolaki z grupy II nie narzekamy. Dla nas każda pora roku niesie z sobą coś ciekawego więc, może nie tak samo mocno, ale lubimy je wszystkie. Z okazji powitania kalendarzowej jesieni pojawiły się w naszej sali dary, które przynosi ta najbardziej kolorowa pora roku. Żółte, pomarańczowe i czerwone liście, odciskane na kartkach papieru ozdobiły szafki i okna.

Jesień za progiem… i na tę okoliczność, przedszkolaki z naszej grupy wraz ze swoimi rodzicami , wyczarowywali barwy jesieni. Nasi podopieczni, trochę onieśmieleni obecnością swoich bliskich, starali się z całych sił, aktywnie uczestniczyć w zajęciach, prezentując swoje możliwości: intelektualne, wokalne i ruchowe. Punktem kulminacyjnym spotkania było – wykonanie pracy plastycznej przez dzieci i rodziców na temat: Jesienny obrazek. Praca przebiegała w trzech zespołach. Ich autorzy : rodzice i dzieci, wykazali się ciekawymi pomysłami oraz inwencją twórczą. Powstały piękne obrazki. Brawooo!!! Spotkanie warsztatowe zakończyło się wspólnym tańcem przy muzyce: Walczyk na pożegnanie.

Choć na dworze szaro i deszczowo, dzieci z grupy I i II wesoło i ciekawie spędzają czas w przedszkolu. 21 września przedszkolaki wysłuchały koncertu muzycznego. Koncertowi towarzyszyła opowieść o małym Antosiu, który wybrał się do filharmonii, gdzie dowiedział się, jak należy „słuchać” muzyki oraz jak zachowywać się na koncercie.

Z okazji Dnia Przedszkolaka dzieci z grupy III wybrały się na wycieczkę do bawialni "JULIA" przy ul. Opielińskiej 18 w Kielcach. Dzieci korzystały z wielu atrakcji: tor przeszkód, baseny z piłkami, trampolina, huśtawki, piłkarzyki, karaoke, dyskoteka. Po zabawie, dzieci szczęśliwe i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

W środę, 20 września przedszkolaki obchodziły swoje święto – Dzień Przedszkolaka. W tym dniu zostały zorganizowane zabawy ruchowe w naszej sali, m.in. wyścigi z piłeczką na łyżce, skakanie przez przeszkody, toczenie piłki oraz rzucanie do celu. Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach, a na koniec otrzymały odznakę „Przedszkolak na medal”. Ten wspaniały dzień zakończył się wykonaniem wspólnego drzewa. Każde dziecko miało możliwość odbicia swojej dłoni jako deklaracji przynależności do społeczności przedszkolnej.

Niektórzy z nas już po raz ostatni obchodzą swoje święto, bo już za rok będą uczniami , a więc "Dzień Przedszkolaka " postanowiliśmy spędzić bardzo aktywnie . Wybraliśmy się do "Apteki wyobraźni" aby poznać inny sposób oglądania bajek ,nie z ekranu telewizyjnego lecz po prostu z kliszy, takiej, jak w starym aparacie fotograficznym , tzw." Bajki retro" . Było bardzo ciekawie , bo oglądaliśmy je z projektora , ale nie były to zwykłe bajki, lecz takie jakie oglądali nasi dziadkowie lub rodzice . Pani przesuwała obrazki i czytała napisy pod nimi , które tworzyły całość opowieści . Były to bajki " Śpiąca królewna" , " O krasnoludkach i Sierotce Marysi", " Słoń Trąbalski" "Pięć owieczek". Przekonaliśmy się , że obrazy nieruchome też są ciekawe i można z nich wiele się dowiedzieć . Poza tym efekty dźwiękowe ? no cóż ... to już nasza wyobraźnia !!!

Dzieciaki z grupy III obchodziły 20.09.2017 swoje święto. Na początek dnia wszyscy dostali order uśmiechu. Następnie spędziliśmy miło czas podczas wesołych zabaw i tańców.

W dniu 18 września przedszkolaki z grupy V obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia poznały genezę tego święta oraz wspólnie bawiły się i uczyły wykorzystując kolorowe koła. Następnie dzieci uważnie wysłuchały opowiadania jak zwyczajna Kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności czy talenty. Tego dnia dzieci dostrzegły kropki, tam gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Na koniec wspólnej zabawy przedszkolaki tworzyły fantastyczne kompozycje tworząc tym samym obrazki z kropek.

W dniu 18 września "starszaki" z grup "zerowych" zwiedzały budynek Szkoły Podstawowej nr 7 w Kielcach przy ul. Zimnej .Przedszkolaki zostały zaproszone przez Panią Katarzynę Zep - wychowawcę klasy III , która pokazała nam całą szkołę , tj.: klasy , gdzie uczą się dzieci z kl. I, II i III ( tam spotkaliśmy swoich kolegów, absolwentów naszego przedszkola ) oraz klasopracownię komputerową , katechetyczną i muzyczną , bibliotekę , świetlicę oraz salę gimnastyczną . Musimy przyznać ,że w szkole jest fajnie , wszyscy są tacy mili , mamy tu wielu kolegów oraz jest tyle ciekawych pomieszczeń i chętnie będziemy je odwiedzać .Dzisiejszy dzień był pełen wrażeń ale dzięki temu coraz bardziej nam się tutaj podoba.

W dniu 13 września dzieci z grupy III udały się na wycieczkę do Ligi Ochrony Przyrody. Dzieci wzięły udział we wstępnych zajęciach przybliżających tematykę ekologiczną. Pani Barbara wręczyła przedszkolakom legitymacje członkowskie, obdarowała je książkami „Zwierzęta Leśne” i „Drzewa Leśne”, przedstawiła ofertę współpracy oraz zachęciła do udziału w „Jesiennym rajdzie przedszkolaków”.

Rozpoczynając nowy rok szkolny, grupa IV stworzyła swój własny "Kodeks przedszkolaka". Wspólnie ustalono zasady, które będziemy przestrzegać. Mimo chwilowej zmiany lokalizacji naszego przedszkola do SP nr 7 w Kielcach jesteśmy szczęśliwi, że jesteśmy znów razem.

Przedszkolaki z Grupy V powitały nowy rok szkolny w nowym miejscu. Mamy nadzieję, że będziemy gośćmi w szkole tylko przez 4 miesiące i z radością powrócimy do odnowionego budynku naszego przedszkola.


<< powrót